חבר הנהלה: אריה ברנע

עו"ד אריה ברנע (נולד ב-22 בינואר 1957) הוא מחנך ומנהל, חוקר השואה. לשעבר מנהל גימנסיה הרצליה.
ברנע נולד בחדרה, בן לניצולי שואה מפולין. למד בבית-הספר "תיכון חדרה". עבודת הגמר שכתב על פרשת אייכמן זכתה בפרס "יד ושם" (1975). לאחר שירותו הצבאי – כלוחם, כמפקד מוצב וככתב צבאי – למד משפטים באוניברסיטה העברית והוסמך כעורך דין. בשירות המילואים התמנה ברנע ליועץ קצין חינוך ראשי.

ב-1985 פרסם ברנע את ספרו "לא נכנענו" (בהוצאת משרד הביטחון) העוסק בעמידה היהודית בשואה. ב-1987 יצא לאור ספרו "גורל אחד" העוסק ביהודים דוברי הספניולית ויהודי ארצות האסלאם בתקופת השואה. ספר זה זיכה את ברנע בפרס "משואה" לספרות השואה. כמו כן פרסם ברנע חוברות ומאמרים בנושא השואה ובנושאים משפטיים בכתבי עת מקצועיים ובעיתונות היומית.

בשנת 1986 הקים ברנע את לפיד – התנועה להנחלת לקחי השואה, שעסקה עד 1994 בהסברה וחינוך בקשר למשמעות השואה עבור החברה הישראלית: לקח ציוני, גורל יהודי המזרח בתקופת השואה, הצלת נפשות כמופת (כולל פעלו של ד"ר קסטנר בהונגריה) וחובתנו לסייע לעמים נרדפים ולפליטי רצח-עם. תנועת לפיד אף ניהלה מאבק נגד תנועת כ"ך.

במאמריו מביע ברנע, בין היתר, ביקורת נגד הצגת לוחמי מצדה כמופת.

בשנת 1995 החל לנהל את בית-הספר התיכון "דנמרק" בשכונת הקטמונים בירושלים. ברנע הנהיג בבית-הספר תוכנית לשוויון בחינוך ותוכנית לחינוך ערכי. על תוכניות אלה זכה "דנמרק" בפרס החינוך של ירושלים ובפרס החינוך של מדינת ישראל. ברנע זכה גם בפרס החינוך של יד ושם.

בשנים 2001 – 2004 ניהל ברנע את הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב. ב-2004 פרש מתפקידו על רקע מחלוקת בעניין האינטגרציה בחינוך שלמענה לחם.

ב-2004 נבחר על ידי עיתון הארץ כאחד מ-50 אנשי החינוך המשפיעים בישראל. בשנים 2004 – 2005 הכין ברנע את תוכנית-האב החינוכית של העיר ערד. ב-2005 התמנה לתפקיד בית הספר התיכון האזורי בבאר טוביה.

החל בשנת 2007 עומד ברנע גם בראש ארגון "עמך", הפועל למען רווחתם הנפשית והחברתית של ניצולי השואה, ובראש ועדת החינוך של מרכז רבין. כמו כן ברנע הוא מרצה בנושא "שואה ומשפט" בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטה העברית בירושלים.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן